اللهم کن لولیک الحجة بن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا
سه شنبه ١٧ تير ١٣٩٩

طلبه باید راه را با معرفت و علم و یقین انتخاب کند و با معرفت و علم و یقین هم آن را ادامه دهد.
 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 18613
 بازدید امروز : 382
 کل بازدید : 1443217
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
نگاهی به مهارت های دوران عقد (نامزدی)

نگاهی به مهارت­های دوران عقد

 

دوران عقد؛ فرصتی طلایی برای زوجین

درباره این که دوران نامزدی و عقد فرصت خوبی برای شناخت همدیگر است، زیاد شنیده اید. اما فکر می کنید چرا لازم است چنین شناختی در دوران عقد به دست بیاید؟ اصلا چه ایرادی دارد اگر شناخت همدیگر را به دورانی موکول کنید که زیر یک سقف زندگی می کنید و فرصت کافی برای سر در آوردن از خلق و خو و عادت های اخلاقی همدیگر دارید؟

حقیقت این است که شما هر قدر هم برای بله گفتن و بله گرفتن وقت صرف کنید، هر قدر تحقیق کنید و هر قدر درباره انتخابتان اطمینان داشته باشید، باز مواردی وجود دارد که شما باید پیش از شروع یک زندگی مشترک از آن با خبر شوید. دوران عقد به شما این شانس را می دهد که به علایق و سلیقه های همسرتان توجه کنید و روحیات او را بهتر بشناسید. حسن این ماجرا در سه چیز است:

اول این که در برخورد با یکدیگر رفتار مناسبی خواهید داشت، دوم این که با هم انس می گیرید و سوم این که بهتر می توانید به هم ابراز محبت کنید. اما رسیدن به این مرحله به خودی خود هفت خوانی دارد که باید از آن بگذرید.

هفت خوان دوران عقد

1. شناخت آداب و رسوم معقول خانواده همسرتان و احترام به عقاید آن ها میانبری در جهت برقراری یک ارتباط موفق با آنهاست و می تواند شما را در کوتاهترین زمان ممکن پیش خانواده همسرتان عزیز کند. شما این محبوبیت را دوست ندارید؟!

2. از لحظات با هم بودنتان، برای اندیشیدن به مسائل مختلف زندگی مشترک از جمله تحصیل، شغل و مسکن مناسب استفاده کنید. چشم به هم بگذارید وقت عمل رسیده و وارد یک زندگی جدی شده اید که باید با تمام کم تجربگی تان خودتان دو نفری اداره اش کنید. پس دوران نامزدی و عقد فرصت خوبی برای تعیین خط مشی های زندگی است.

3. آقای محترم! اگر از موقعیت اجتماعی – شغلی، میزان درآمد یا شرایط شغلی خود یا همسرتان ناراضی هستید، دوران عقد فرصت خوبی برای به دست آوردن یک شغل مناسب است. شما که نمی خواهید همان اول کاری خرج زندگی جدیدتان را به خانواده تحمیل کنید؟ یادتان باشد نشانه ی رشد اقتصادی، توانایی امرار معاش و مدیریت دخل و خرج است نه درآمد زیاد! پس از همین روزها شروع به تمرین خوب خرج کردن کنید.

4. خانم محترم! این دوران فرصت خوبی است تا توقعات خود را با نگاهی واقع بینانه با وضعیت مالی همسرتان هماهنگ کنید.

5. هر کس گفت دوران عقد او بدون هیچ اختلاف نظر، دلخوری یا تردید و نگرانی ای گذشته، در گفته هایش شک کنید. این دوره، اقتضائاتی دارد که گاهی ممکن است به جر و بحث شما منجر شود. بنابراین در دوران عقد می توانید میزان تحمل پذیری خود و شریک زندگی تان را بسنجید. در نتیجه خوب فکر کنید و درست قضاوت کنید و تصمیم های صحیح تری بگیرید. البته حد تحمل و صبر تا جایی است که به شما و زندگیتان آسیبی وارد نشود. یادتان باشد که تحمل به معنای ظلم پذیری نیست؛ بلکه تأملی است برای یافتن راهکاری مناسب.

6. درست است که تا وقتی کسی به بلوغ فکر و عاطفی نرسیده، نباید به ازدواج فکر کند، اما این دلیل نمی شود که بلافاصله بعد از عقد همه عروس و دامادها پخته و عاقل و با تجربه باشند. دوران عقد فرصت خوبی است تا شما ذره ذره پخته شده و برای ورود به زندگی کمی آبدیده شوید. تاهل شما را صبورتر و محکم تر می کند و نقطه شروع این تغییر و تحول بهتر است وقتی باشد که زندگی هنوز روی جدی اش را به شما نشان نداده است.

7. و اما جهیزیه! درست در همان زمانی که جناب داماد در تدارک تهیه مسکن و سور و سات عروسی است، دوران عقد به خانواده دختر این فرصت را می دهد تا به دنبال جهیزیه باشند. بنابراین به خاطر همین یک مورد هم که شده، از دوران عقد چشم پوشی نکنید!

 

بیست توصیه برای دوران عقد

خیلی ها دوران عقد را مرحله ای از ازدواج می دانند که تنها تفاوتش با زن و شوهرهای دیگر، در یک خانه زندگی نکردن است. اما حقیقت این است که دوران عقد فرصتی است که باید برای شناخت بهتر همدیگر صرف کنید و با آمادگی بیشتری وارد زندگی شوید. شما در این مرحله انتخاب خود را کرده اید و حالا باید سعی کنید بهتر از شخصیت هم شناخت پیدا کرده و کم کم شبیه یک خانواده شوید. اگر شما هم جزو آن دسته از نامزدهایی هستید که در دوران عقد به سر می برند، خواندن این نکات می تواند به بهتر گذراندن این دوره کمک تان کند:

1. همسر شما شخصیت فردی – اجتماعی منحصر به خود را دارد که او را از دیگران متمایز می نماید. (ممکن است او در اجتماع پر حرف و در منزل کم حرف باشد یا بالعکس) پس تلاش کنید تا هرچه بیشتر با شخصیت فردی – اجتماعی همسرتان آشنا شوید.

2. برای شناخت هر چه بیشتر همسرتان، در صورت امکان، سفر کوتاهی را با او تجربه کنید.

3. با تقدیم یک هدیه، هم فکری در خرید اقلام مورد نیاز و شرکت در میهمانی ها، علاقه ها و سلیقه های همسرتان را بهتر و سریع تر می شناسید.

4. یکی از بهترین راهکارهای آشنایی با آداب و رسوم خانوادۀ همسر، دید و بازدید و شنیدن خواسته ها و انتظارات آنان است.

5. توجه و شناخت روحیات، علایق و سلیقه های همسرتان به شما کمک می کند تا در برخورد با یکدیگر رفتار مناسبی داشته باشید، با یکدیگر انس بگیرید و بهتر بتوانید ابراز محبت کنید.

6. شناخت آداب و رسوم معقول خانوادۀ همسرتان و احترام به عقاید آن ها گامی در جهت برقراری یک ارتباط موفق می باشد.

7.از لحظات با هم بودنتان، برای اندیشیدن به مسائل مختلف زندگی مشترک از جمله تحصیل، شغل و مسکن مناسب استفاده کنید. یادتان باشد «فرصت ها چون ابرها می گذرند پس فرصت های نیک را غنیمت شمارید».

8. اگر از موقعیت اجتماعی _ شغلی، میزان درآمد یا شرایط شغلی خود یا همسرتان ناراضی هستید، دوران عقد فرصت خوبی برای به دست آوردن شغل مناسب است. استقلال اقتصادی را نیز مد نظر قرار دهید.

9.همدلی، هم اندیشی، توافق، تفاهم و احترام متقابل کلیدهای خوشبختی شماست. سعی کنید بدون هرگونه سوء ظنی نقاط ضعف و حساسیت های همسرتان را بشناسید و عاقلانه با آن برخورد کنید. شایسته نیست به هر سخنی که از دهان کسی خارج شدن گمان بد ببرید، در حالی که برای آن برداشت نیکویی می توان داشت.

10. اگر می بینید آداب و رسوم خانواده ها، شما و همسرتان را به تکلف می اندازد، می توانید محترمانه و بدون تنش، سعی در کم کردن آن ها بنمایید مثلاً با یک مسافرت دو روزه می توانید مراسمی همچون خنچه (بردن هدیه برای عروس)، یا عیدی شب یلدا را حذف کنید.

11. نشانه رشد اقتصادی، توانایی امرار معاش و مدیریت دخل و خرج است نه درآمد زیاد. توجه داشته باشید که درآمد همسرتان در حد تأمین ضروریات زندگی لازم است و ثروت ضامن خوشبختی شما نیست.

12. براساس واقعیت ها زندگی کنید و برای رسیدن به بایدهای معقول برنامه ریزی نمایید و هرگز تأسف کمبودها را نخورید.

13. وضعیت اقتصادی همسرتان را با دیگران مقایسه نکنید بلکه با همدلی و همفکری و بدون سرزنش، درصدد بهبود این وضعیت باشید.

14. این دوران به همسرانی که به رشد کافی نرسیده اند فرصت می دهد تا در زمینه های عقلی، عاطفی، اجتماعی و... به رشد مناسب برسند البته به شرطی که زمینه تغییر و رشد بیشتر را داشته باشند.

15. رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: آنچه از رشد منشعب می شود عبارت است از متانت، هدایت، نیکوکاری، پرهیزکاری، کامیابی، میانه روی، اقتصاد، ثواب، کرم و معرفت دین خدا.

16. نشانه های اصلی رشد عقلی، توانایی تفکر قبل از عمل، قدرت تصمیم گیری مستقل و صحیح، توان قضاوت صحیح، مشورت با اهل فن و مهارت حل مسأله... است.

17.کنترل احساسات مثبت و منفی خود و دیگران، انعطاف پذیری، عدم لجاجت، توانایی گذشت، عزت نفس و پرهیز از تخیل گرایی و دوری از دوستی های و عشق ورزی های افراطی از نشانه های رشد عاطفی است.

18.توانایی برقراری ارتباط سالم با دیگران، دوری از منیت و خودمحوری، شناخت وظایف و نقش های گوناگون در زندگی، مسؤولیت پذیری و عدم وابستگی شدید به خانواده از نشانه های رشد اجتماعی می باشد.

19. برای دور ماندن از استرس ها و نگرانی با اهمیت دادن به عواطف و احساسات همسرتان، تکیه گاه عاطفی مناسبی برای یکدیگر باشید.

20. تعلق خاطر به والدین و همسر پسندیده و لازم است؛ مشروط به اینکه هیچ کدام را جایگزین دیگری نکنید.

 

توجه به حساسيت های زوجين در دوران عقد

هنگامی كه دو نفر تصميم به ازدواج می گيرند بايد ببينند كه قادر به پايدار نگه داشتن بنيان يك زندگی هستند يا خير؟ مفهوم ازدواج چيزی فراتر از يك تعهد قانونی است. ازدواج به دختر و پسری كه هيچ ارتباط و گاهی هيچ نسبتی با يكديگر نداشته اند اين اجازه را می دهدكه تا پايان عمر در كنار يكديگر زندگي كنند.

دوران عقد به زن و شوهر اين فرصت را می دهدكه با اخلاق و روحيات يكديگر آگاه شوند و در مورد مسائل مختلف با هم گفتگو كنند. بسياري از مسائل و حساسيت های اعتقادی، مذهبی و عاطفی بايد در زمان عقد و قبل از شروع زندگی مشترك مورد توجه و شناخت زوجين قرار بگيرد. آن ها بايد بدانند كه هر كدام در چه موردی حساسيت دارند و چه كاري همسران را رنجيده می كند يا چه صحبتی او را آزار می دهد يا برعكس چه رفتار و سخني موجب آرامش خاطر او می شود تا بعد از شروع زندگي نسبت به انجام يا گفتن آن رفتار توجه بيشتري داشته باشند و از بسياری از دلخوری ها و اختلافات جلوگيری كنند.

شناخت پيشينه خانوادگی همسر آينده تا حد زيادی می تواند ما را با اخلاق او آشنا كند چون شخصيت هر فرد حاصل تربيت خانواده ای است كه در آن رشد كرده است. در هنگام نامزدی و عقد براي اين شناخت بايد تلاش زيادی صورت بگيرد.

داشتن يك زندگي صد درصد ايده‌ال غيرممكن است ولی داشتن يك زندگي خوب و موفقيت آميز ممكن است و يكی از مهم ترين راه های رسيدن به آن شناخت يكديگر و كنار آمدن با آن است.

زوجين اگر در دورانی كه هنوز وارد زندگی نشده اند بدون تعارف در مورد همه چيز با هم صحبت كنند و سعی كنند خصوصيات پايه ای و اساسی يكديگر را بشناسند بعد از ازدواج بسياری از مشكلات شان حل می شود. هيچ فردی بی عيب و نقص نيست. ما بايد بياموزيم كه در زندگی مشترك چگونه نسبت به هم متعهد باشيم به يكديگر و نظرات هم احترام بگذاريم، از خودخواهی و خودمحوری بپرهيزيم، اشتباهات خود را بپذيريم و سعی كنيم از تكرار آن خودداری كنيم.

امروزه اكثر زوجين با به وجود آمدن كوچك ترين اختلاف آخرين راه يعنی جدايی را انتخاب می كنند و اين مسئله نتيجه خودخواهی و عدم توجه به حساسيت ها و خواسته های طرف مقابل است.

زن و شوهر با تلاش و آموختن مهارت احترام به يكديگر و عدم سوء استفاده ازحساسيت های هم می توانند زندگی خوب و بدون تنشی داشته باشند.

 

 

تعیین مدت زمان مطلوب دوران عقد

اندازه نگهدار که اندازه نکوست!

دوران عقد فرصتی برای آشنایی بیشتر زوجین فراهم می کند و علاوه بر آن، در دورانِ فراغت از دغدغه های زندگی، زوج جوان می توانند با آرامش بیشتری به کیفیت روابط خود بپردازند. دوران کوتاه عقد این فرصت ها را از زوج جوان می گیرد اما طولانی شدن بیش از حد این دوران نیز خوب نیست.

در ایران و در عرف اجتماعی ما در فرهنگ های مختلف حتی گاهی برای زوجی که رسماً و شرعا زن و شوهر هستند، تا زمانی که زندگی مستقل خود را شروع نکرده اند، محدودیت هایی وجود دارد. در چنین فرهنگ های خانوادگی، طولانی شدن دوران عقد توصیه نمی شود. زیرا در این دوران زوج جوان امکان برخوردهای شناختی با هم را ندارند و حساسیت های موجود ممکن است مسائل حاشیه ای مختلفی برای آنها ایجاد کند. برای خانواده هایی که طولانی شدن دوران عقد نمی تواند فرصت بیشتری برای شناخت فراهم کند دوران چند ماهه مناسب به نظر می رسد. در این خانواده ‌به بهانه های تامین جهیزیه و ... صلاح نیست دوران عقد طولانی شود. بهتر است زوج جوان زندگی خود را شروع کنند و خانواده ها بدون فشار آوردن به خود، به تدریج در تامین ما یحتاج زندگی به زوج جوان کمک کنند و تامین مواردی که اولویت کمتری دارند را به تعویق بیندازند.

در خانواده هایی که فرصت تعامل زوج جوان وجود دارد نیز، بر حسب مشغلۀ کاری زوج جوان می توان کمیت موثر تعامل را مطرح کرد. به اندازه هایی که زوج جوان نسبت به شناخت هم به درجه رضایت بخشی رسیدهئ اند و به سوالات اصلی درباره طرف مقابل پاسخ دادند، بهتر است زندگی خود را شروع کنند. این دوران می تواند بین چند ماه تا حداکثر دو سال طول بکشد. مثلا ممکن است یکی از زوجین در شهر یا کشور دیگری مشغول ادامه تحصیل یا کار باشد و فرصت در کنار هم بودن برای زوج جوان میسر نباشد. در چنین شرایطی هم می توان تا حدودی طولانی تر شدن دوران عقد را توجیه کرد اما در هر حال به نظر می رسد زمان بیشتر از دو سال مناسب نباشد.

برای شرایط متفاوت و افراد مختلف، دوران عقد متفاوتی پیشنهاد می شود. بهتر است به محض آنکه زوج جوان به شناخت مناسبی از هم رسیدند، دوران عقد پایان یابد. از سوی دیگر به محض آنکه مشاهده شد یکی از زوجین به دلیل طولانی شدن دوران عقد احساس مسئولیت کمتری احساس می کند، بهتر است زندگی مستقل شروع شود. دوران عقد به دلیل وابستگی زوج جوان به خانواده ها زمینه دخالت خانواده ها را هم فراهم می کند که بهتر است به محض مشاهده نشانه های آغاز این دخالت، دوران عقد تمام شود.

بهتر است زوج جوان هوشیار باشند و در صورت دستیابی به شناخت مناسب دوران عقد را به پایان برسانند و باقی مشکلات را در طول زندگی مشترک حل کنند. به نظر می رسد به طور متوسط در دوران عقد کمتر از سه ماه به سختی می توان شناخت لازم را پیدا کرد همچنین در دوران عقد بیش از دو سال هم مشکلات طولانی شدن دوران عقد پدیدار می شود. هرچند خانواده ها و زوج جوان بر اساس فرهنگ خود و شرایط زوج جوان می توانند در این باره تصمیم بگیرند اما هوشیاری نسبت به بروز نشانه های آثار سوء این دوران بسیار مهم است و زوج جوان باید به این نشانه ها توجه داشته باشند

 

آموزه های اخلاقی و روانشناختی دوران نامزدی

1. خرید هدیه

رسم است وقتی داماد به خانه عروس می رود هدیه ای برای همسرش می برد. البته این رسم بسیار خوب است و خانم ها روی این موضوع حساسیت دارند و آن را از علایم محبت می شمارند و این کار موجب ازدیاد محبت و دلگرمی می شود اما به هر حال مردها باید امکانات خویش را در نظر بگیرند و از حدّ معمول و متعارف فراتر نروند خانم ها هم نباید بیش از این مقدار توقع داشته باشند.

مراد از تهیه هدیه الزاماً خریدن چیزی گران بها و پر زرق و برق نیست بلکه منظور آن است که دست خالی به دیدار همسر نرود. در این مورد نکته اساسی آن است که به نحوی از علایق همسر خود مطلع باشیم و باید تلاش کنیم که حتی الامکان آنها را تامین نماییم مثلا بد نیست از همسرمان بپرسیم که به چه نوع هدایایی علاقه مند است و ما نیز در جهت تهیه آن ها اقدام کنیم .

2. فراهم آوردن تمهیدات لازم برای ملاقات

برخی از آقایان در دوران عقد بدون فراهم آوردن تمهیدات لازم به دیدار همسر خود می روند و از اینکه دیدار خود را رضایت بخش نمی یابند گلایه می کنند. این مساله در مورد زنانی که در دوره عقد به سر می برند نیز می تواند مصداق داشته باشد. آن ها نوعاً از این مساله غفلت می کنند و همین موضوع موجب عدم موفقیت آن ها در انجام یک ملاقات خوب و دل انگیز است. دراین قسمت از بحث به نحوه فراهموردن آ آتتیتابتبتز آوردن مقدمات لازم برای برقراری یک دیدار موفق می پردازیم:

نخست باید به آراستن ظاهر توجه کافی داشته باشیم زیرا خوب نیست که مثلا پس از گذشت یک هفته وقتی به ملاقات همسر خود می رویم ظاهری ژولیده و غیر قابل قبول داشته باشیم. این مساله مانع برقراری ملاقاتی نشاط آور و شادی آفرین است. پس دختر و پسری که دوران عقد راسپری می کنند و قصد دارند همدیگر را ببینند باید ظاهری آراسته داشته باشند. مراد از ظاهر آراسته برای آقایان اصلاح به موقع موهای سر شانه زدن موها و مرتب کردن آن ها، تمیز بودن لباس ها، استفاده از عطر مناسب و مورد علاقه همسر و اموری نظیر این هاست. در اینجا توصیه می شود که زن و شوهر حتی الامکان بهترین یا یکی از بهترین لباس های خود را بر تن داشته باشند.

بهتر است اوقاتی که به دیدار همسر تان می روید کم و بیش منظم باشد مثلا هفته ای یک بار آن هم بعد از ظهر یا غروب، شب ها یا روز های جمعه. اگر در ساعت مشخصی به دیدار همسر خود بروید پسندیده تر است و خانواده همسرشما نیز در همان روز و ساعات منتظر حضور شما هستند.

3. اظهار عشق و علاقه در ملاقات ها

یکی از موضوعات مهمی که دختر و پسر در فاصله بین عقد و عروسی و در ملاقات ها در صدد کشف آن هستند درجه محبت و علاقه همسر است. هر یک از زن و شوهر می خواهد بفهمد که همسرش تا چه مقدار به وی علاقه دارد؟ چرا که این موضوع در آینده زندگی آنها بسیار تاثیر دارد. بنابرین بر زن و شوهر لازم است که مراتب عشق و علاقه خود را نسبت به همسر ابراز دارند و از گفتن هر کلمه یا انجام هر عمل دل سرد کننده ای که می توان کم محبتی را از آن استنباط کرد جداً خود داری کنند. مرد باید از همه زنان و زن از همه مردان چشم بپوشد و تنها همسرش را ببیند. از مردان و زنان دیگر تعریف کردن و از وجود خواستگاران سابق سخن گفتن و عیب جویی و انتقاد، از اسباب دل سردی به شمار می رود و باید جداً از آن اجتناب کرد.

4. رعایت وقار و متانت در ملاقاتها

زن و شوهر باید در معاشرتها وقار و متانت خویش را نگه دارند و از شوخی ها و حرکات سبک و زشت پرهیز کنند و کاری نکنند رویشان بر یکدیگر باز و حریم ادب شکسته شود.

زن و شوهر باید با همدیگر صمیمی و راحت باشند ولی حدود و حریم یکدیگر را حفظ کنند. اگر حریم و حدود مرد خانه که مدیریت منزل نیز با ایشان است خدشه دار شود و به اصطلاح پشمی به کلاه نداشته باشد فرزندان و سایر بستگان ممکن است به او احترام نگذارند و از او حرف شنوی نداشته باشند. مردان باید در عین اینکه با خانواده عروس صمیمی هستند اجازه ندهند هر کسی به آنها بی احترامی یا بی محلی کند چون اقتدار و ابهت آنها زیر سوال خواهد رفت. هستند عروس و داماد هایی که در دوران نامزدی خیلی رفت و آمد دارند و داماد تقریبا هر روز و هر ساعت خانه عروس است و کار به جایی می رسد که برادران یا خواهران کوچکتر عروس نیز به داماد بی اعتنایی می کنند.

5. تمرین زن داری و شوهر داری

زن داری و شوهر داری از همین زمان شروع می شود. همسر داری فن بسیار ظریف و دقیقی است که به اطلاعات نیاز دارد. ضرورت رعایت آنها از همین زمان شروع می شود و تاخیر آن به زمان بعد از عروسی هیچ گاه صلاح نیست زیرا بسیاری از اختلافات خانوادگی از حوادث دوران عقد و عروسی مایه می گیرد و حل آنها بسیار دشوار خواهد بود. علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد. برخی از همسران جوان دوران عقد را فقط به تفریح و شادی و گشت و گذار سپری می کنند و هیچ آمادگی جدی برای شروع زندگی مشترک پیدا نمی کنند البته این خوشی ها در دوران نامزدی ایرادی ندارد ولی باید برای شروع زندگی آماده بود و مهارت های زن داری و شوهر داری و تعاملات خانوادگی را آموخت. لذا دوران نامزدی فرصت خوبی برای کسب مهارت های اجتماعی و همسرداری است.

6. اهمیت دادن به ارزش ها و عواطف همدیگر

پسر و دختر باید به ارزشهای یکدیگر احترام بگذارند و همچنین به عواطف و احساسات لطیف یکدیگر بها بدهند و به آن بی اعتنایی نکنند. هرگز نباید تصور کنند که بی اعتنایی به عواطف فرد مقابل باعث عزیز تر شدن و اعتبارشان می شود. گفتنی است چنین رفتارهایی باعث جریحه دار شدن عواطف طرف مقابل می شود. مرد وزن نباید نسبت به ارزشها ومقدسات یکدیگر بی تفاوت باشند و حتی نباید به بستگان یکدیگر توهین کنند. البته اگر عروس یا داماد اعتقادات غلط داشته باشند باید در صدد اصلاح آنها بر آمد و این کار لازم است و هرگز نباید در مسایل اصولی و اعتقادی کوتاهی کرد.

7. شرکت در مجالس معنوی و اخلاقی

از برنامه های سازنده و تاثیر گذار در دوران عقد شرکت در جلسات معنوی و اخلاقی است که باعث رشد تربیتی و معنوی طرفین می شود و آنها را با مسائل اخلاقی و معنوی بیشتر آشنا می کند. نامزدهایی که به صورت مشترک در مجالس دعا، عزاداری، جلسه اخلاق، نماز جمعه و ... شرکت می کنند، وجودشان مملو از نورانیت وصفا می شود. این مراسم ها زمینه ساز گرایش بیشتر آنان به ارزشهای دینی و اسلامی است و جهت زندگی انان را به طرف بندگی خدا و دوری از کارهای حرام، تغییر می دهد. همچنین می توانند به سفرهای زیارتی بروند و چنانچه این سفرها به همراه خانواده باشد، بهتر است.

8. فراگیری مهارتهای زندگی و همسرداری

دوران عقد فرصت مناسبی برای آشنایی با وظایف همسر داری، کیفیت برخورد با بستگان همسر، مهارت های زندگی، آشپزی و ... است. دختر و پسری که قبل از عقد در منزل پدری و به صورت مجرد زندگی می کردند، یاد گیری مسائل مربوط به زندگی را احساس نمی نمودند؛ ولی حالا که زندگی مشترکی را پایه ریزی نموده اند، بایست با حقوق و مسائل ضروری زندگی مشترک آشنا شوند. در این زمینه می توان از کتاب های بی نظیر: اخلاق در خانواده، نوشته استاد سید علی اکبر حسینی؛ روانشناسی همسران برتر، نوشته دکتر غلامعلی افروز؛ آیین همسرداری، نوشته آقای سعیدیان و کتاب های آیت الله امینی در موضوع خانواده و همچنین کتاب همسرداری از منظر دین با رویکرد روانشناختی، تألیف علی احمد پناهی، استفاده کرد.

9. یاد گیری حقوق واجب و مستحب همسر

زن و شوهر نسبت به یکدیگر وظایفی دارندکه برخی از آنها واجب و برخی مستحب است انجام این وظایف از ناحیۀ همسران باعث استحکام خانواده می شود و بدون التزام به آنها، نمی توان داشتن خانواده ای بهنجار را توقع داشت؛ زیرا خانواده به عنوان یک واحد اجتماعی و جامعه ای کوچک، اگر از قانون و ضوابط تهی باشد، به هرج ومرج و در نتیجه به نابودی منجر می شود. زن و شوهر وظیفه دارند در قبال یکدیگر به تعهدات شان عمل کنند. زمان نامزدی فرصت خوبی برای یادگیری وظایف متقابل برای همسران است.

10. رعایت حدود اخلاقی درباره برادران و خواهران کوچک تر

در خانواده عروس به طور معمول برادر یا خواهر کوچک تر نیز وجود دارد. داماد و عروس باید در تعاملات خودشان طوری برخورد کنند که زمینه تحریکات جنسی افراد خانواده را به وجود نیاورند. بسیار مشاهده و شنیده شده است که عروس و داماد، در مقابل چشم برادران و خواهران کوچک تر شوخی های تحریک کننده و خلاف اخلاق انجام می دهند و توجه ندارند که این کارشان چقدر تخریب کنندگی در پی دارد.

به نقل از سایت دفتر امور خانواده معاونت تهذیب:

http://khanevadeh.tahzib-howzeh.ir(91.12.6)

اين اصطلاحات هر چه زيادتر شود، اگر با تهذيب و تقوى همراه نباشد، به ضرر دنيا و آخرت جامعه مسلمين تمام مى‏شود... علم توحيد هم اگر با صفاى نفس توأم نباشد، وبال خواهد بود.

اوقات شرعی