اللهم کن لولیک الحجة بن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا
پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩

طلبه باید راه را با معرفت و علم و یقین انتخاب کند و با معرفت و علم و یقین هم آن را ادامه دهد.
 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5094
 بازدید امروز : 238
 کل بازدید : 1443617
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
خاطراتی درس آموز از زندگی مقام معظم رهبری
خاطراتی درس آموز از زندگی مقام معظم رهبری
 
فروتنی و تواضع
در آذرماه 1374 مقام معظم رهبری سفری به قم داشتند که در آن سفر با علما و اساتید دیدار کردند . بعد از اتمام جلسه آقای محمدی گلپایگانی وارد اتاق شدند و افراد را برای صرف شام فرا خواندند . سفره شام در محوطه پایین پهن شده بود . آقا هنگام خروج از اتاق فرمودند: افراد از همان مقابل در خارج شوند . هر چه بقیه اصرار کردند که ایشان جلوتر بروند، قبول نکردند و بالاخره افراد به صف از اتاق خارج شدند .
 
فریادی رسا در سکوتی مرگبار
یکی از ویژگی­های مقام معظم رهبری این است که همیشه به مردم، نیروهای انقلابی و ملت شریف ایران روحیه می دادند و جامعه را از رکود و یاس بیرون می آوردند . قبل از انقلاب وقتی ازهاری روی کار آمد و در مشهد حکومت نظامی اعلام شد، یک جو بسیار ترسناک و مایوس کننده ای در مردم به وجود آمد . جمعیتی حدود چهل هزار نفر در ورزشگاه تختی مشهد جمع شدند و بنا شد حضرت آیت الله خامنه ای سخنرانی کنند . نیروهای ژاندارمری و ارتش با تانک دور تا دور ورزشگاه را گرفته بودند و با انداختن گاز اشک آور می خواستند مردم را به وحشت بیاندازند.
وقتی حضرت آیت الله خامنه ای وارد جایگاه شدند و سخنرانی آتشینی بر علیه رژیم ایراد کردند، یک باره حال مردم تغییر کرد و جو خفقانی که در مشهد بوجود آورده بودند، شکست و آرامشی خاص بر مردم حاکم شد و حکومت نظامی هم از بین رفت.
 
قاطعیت در مدیریت و رهبری
بعد از رحلت حضرت امام خمینی رحمه الله مستکبران جهانی برای لغو حکم اعدام سلمان رشدی که توسط بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران صادر شده بود، فعالیت گسترده ای را آغاز کردند و برخی از کشورها، سفیران خود را از ایران فرا خواندند . در پاسخ به این حرکتهای قلدرانه، مقام معظم رهبری نه تنها تسلیم فشارها نشدند؛ بلکه با قاطعیت فرمودند:
سفیران فراخوانده شده راهی جز بازگشت ندارند!
گرچه در آن روز این قاطعیت برای عده ای غیرقابل هضم بود، اما مرور زمان، آینده نگری و حسن تدبیر رهبری را روشن کرد و جهان بر تصمیم قاطع و پیش بینی آیت الله خامنه ای آفرین گفت.
با گذشت زمان، همه سفیران به کشور ما بازگشتند و نه تنها حکم اعدام سلمان رشدی لغو نگردید، بلکه عزتی دیگر به عزتهای ملت مسلمان ایران افزوده شد.
حضرت آیت الله مصباح یزدی
قدرت نفوذ در نسل جوان
یکی از اسناد ساواک که ارتباط مقام معظم رهبری را با نسل جوان مورد تاکید قرار می دهد، سند شماره 3003/9 به تاریخ 8/1/1353 است که می نویسد: مطهری از اینکه نماز جماعت سیدعلی خامنه ای در مشهد (توسط ساواک) تعطیل شده، ابراز ناراحتی کرده و گفته است: سید علی خامنه ای از نمونه های ارزنده ای است که برای آینده موجب امیدواری است و در این مدت کوتاه در مشهد کارهای پرثمری انجام داده که یکی از آنها جمع کردن جوانان روشنفکر حوزه و دانشگاه است.
 
کالجبل الراسخ
در زمان جنگ، زمانی که آیت الله خامنه ای رییس جمهور بودند، روزی ایشان در حال ایراد خطبه های نماز جمعه بودند که دشمنان با برنامه ریزی قبلی، بمبی را درمحل برگزاری نماز جمعه منفجر کردند.
بلافاصله پس از انفجار، معظم له دست را بالا آوردند و خطبه ها را ادامه دادند . طمأنینه و آرامش ایشان، نشان از آن داشت که این صحنه هیچ تاثیری در شکستن روحیه بلند آقا نداشته است. مردم نیز با متانت و صبر، فورا نظم جلسه را برقرار کردند و خطبه های نماز جمعه ایشان، همچنان ادامه یافت . گویا هیچ حادثه ای رخ نداده بود، در صورتی که در آن لحظه عده ای شهید و بدنهایشان قطعه قطعه شده بود و مردم نظاره گر پیکرهای تکه تکه شده آنها بودند . آن صحنه، از صحنه های به یادماندنی و جاویدان انقلاب اسلامی است.
 
گستره اطلاعات
در ملاقاتی که موسیقی دانان و خواننده ها با مقام معظم رهبری داشتند، ایشان مفصل در مورد انواع موسیقی، ابعاد موسیقی، شکلها و ردیفهای آوازی صحبت کردند . آقای لاریجانی تعریف می کرد: زمانی که سخنرانی تمام شد، تمام صاحب نظرانی که حضور داشتند حتی اشخاصی که خود صاحب سبک می باشند از اطلاعات بسیار وسیع ایشان، متحیر مانده بودند .
 
مبارزه با تجمل گرایی و اسراف
یکی از وزرا انواع و اقسام سنگهای گران قیمت را در نمای وزارتخانه اش به کار برده بود.
من او را خواستم و به او گفتم: شما چرا این کار را کردی؟ او گفت: مسافران خارجی وقتی به وزارتخانه می آیند و سنگها جلو چشمشان قرار می گیرد، باعث جذب مشتری می شود! گفتم: شما را به خدا آیا این منطق قابل قبول است؟! این همه خرج کنیم برای اینکه مشتری پیدا کنیم؟ شما می توانید در سالن اصلی وزارتخانه انواع و اقسام سنگهایتان را به شکل خیلی بدیع و زیبا به نمایش بگذارید، هر مهمانی که آمد، به عنوان ادای احترام، او را به آنجا ببرید تا سنگها را تماشا کند؛ هم تماشا و هم جذب مشتری است . این کارها بهانه ای است برای تجمل سازی و اصلا مناسب نیست . (رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای)
 
محبوبیت مردمی
چند سال قبل از پیروزی انقلاب، ماموران شاه دنبال من بودند . و بارها مرا به زندان برده بودند . یکی از روزها که برای رساندن پیامی از حضرت امام قدس سره به بیرجند رفته بودم، مرا دستگیر کردند . چند روز در زندان شهربانی بیرجند بودم، ولی این بار با دفعات قبل بسیار متفاوت بود . شیرین ترین خاطراتم به همین چند روز مربوط است . در روزهایی که زندانی بودم، همه نیروهای زندان، ناهار و شام مهمان من بودند! مردم وقتی مطلع شدند که من دستگیر شده ام، برای من غذا آوردند و با این کار علاقه خود را به من نشان دادند . همه نوع غذایی بود، و می توانست یک میهمانی بزرگ را جوابگو باشد . من به اندازه معمول غذا می خوردم و بقیه را به ماموران و نیروهای زندان می دادم . (رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای)
 
مدیریت بحران
مقام معظم رهبری درباره سفیرانی که به خاطر دادگاه میکونوس، کشور ایران را ترک کرده بودند، با قاطعیت فرمودند: لازم نیست سفرایی که رفته اند به ایران برگردند، سفیر آلمان حق ندارد بیاید تا زمانی که ما بگوییم . مدتی گذشت، آنها دیدند ایران نسبت به سفیران کشورهای اروپایی اعتنایی نمی کند و فشارهای آنها تاثیری ندارد، بالاخره مجبور شدند شبانه تمام سفیرانشان را به ایران برگردانند تا ورودشان به ایران از دید خبرنگارها و رسانه ها مخفی بماند، زیرا برایشان خیلی ذلت آفرین بود که یک کشور جهان سومی که زمانی مستعمره آنها بوده است، این گونه برخورد کند.
در جریان جنگ کویت و عراق، عده ای گفتند: ایران باید به عراق کمک کند؛ چون عراق در واقع با آمریکا می جنگد.
آقا فرمودند: نه! این یک دام است و نباید از دولت عراق حمایت کنیم و بعدا دیدیم که دقیقا این یک دام بود و با موضع گیری هوشیارانه مقام معظم رهبری، تنها کشوری که به سلامت از این مقطع عبور کرد کشور ایران بود.
کشورهای عربی مجموعا 53 میلیارد دلار به آمریکا دادند که این یک ضرر اقتصادی کلان بود . ولی تنها کشوری که از جنگ سالم عبور کرد و یک ریال هم خسارت نداد، کشور ایران بود.
همچنین جریان کوی دانشگاه و قتلهای زنجیره ای، مطبوعات زنجیره ای، جنگ آمریکا با افغانستان و ... همه را می توان از نمونه هایی شمرد که مقام معظم رهبری با تدابیر حکیمانه خودشان، کشور را از بحرانهای بزرگ بیرون آوردند.
 
مشی ساواک در گرفتن اطلاعات
روزی در محضر مقام معظم رهبری بودیم که ایشان فرمودند: یکی از دفعاتی که مرا به زندان بردند با خود فکر می کردم اگر به من گفتند روی این تخت زندان بخوابم، آیا اختیار با خودم است یا نه؟ وقتی داخل زندان رفتم، بر خلاف تصور من اصلا مامور اجازه هیچگونه صحبتی به من نداد، هنوز به سلولم وارد نشده بودم که بازجوی ساواک آمد و سیلی محکمی به صورتم نواخت و لگد محکمی به سینه ام کوبید و من روی تختی که چند لحظه پیش تصورش را می کردم، افتادم . بعد دیگر مجال حرکت کردن به من نداد و شروع به زدن کرد؛ چون مشی و سبک ساواک این بود که اول مفصل زندانی را می زد، بعد می گفت: این غذای ظهرت! سپس می رفت و شب می آمد، شب هم مفصل می زد، پس از آن می گفت: حالا بگو که در منبرها چه چیزهایی گفته ای؟
 
نحوه تدریس
نقاط قوت یک درس فقه، عبارت است از: تسلط استاد بر مباحث فقهی، اصولی، رجالی، درایه، ادبیات، آیات قرآن و علم حدیث. مقام معظم رهبری تسلط فوق العاده ای به مباحث رجالی دارند، خیلی مسلط با ذهنی کاملا آماده؛ اسامی روات و سلسله روات در حافظه ایشان همیشه مهیا می باشد . ایشان هم ادیب هستند، هم شاعر و هم نثر گفتن ایشان در حد اعلی می باشد . در ادبیات عرب نیز همین قوت را دارند، با همین قوت هم حدیث را ترجمه می کنند، ایشان قرآن شناس و استاد قرائت و مفسر هم می باشند، مقارن بودن تدریس ایشان با مباحث ادیان دیگر و دیدگاه های روز، به درس معظم له قوت می بخشد، ایشان درس روز قبل را به صورت جزوه در می آورند و به شاگردان می دهند . مقام معظم رهبری هر روز، قبل از درس چند دقیقه ای بحث اخلاقی دارند . اگر روزی هم مناسبتی باشد درس را زودتر تمام می کنند و می فرمایند: یک نفر بلند شود و ذکر مصیبتی بخواند . فضا برای طرح سؤال و اشکال در درس کاملا مناسب است . ایشان با صبوری سؤالها را جواب می دهند و حتی می فرمایند: هر کس به صورت شفاهی نمی تواند بپرسد، سؤال را بنویسد. ایشان دستور فرموده اند برگهایی را برای نوشتن سؤالها بین شاگردان پخش کنند. هر روز سؤالها جمع آوری می شود و ایشان به دلیل کمبود وقت، روز بعد به تک تک سؤالات جواب می دهند.
فضای درس صمیمانه است و حتی گاهی سؤالات بی ربطی نیز مطرح می شود که ایشان صبورانه از آن رد می شود و گاهی با فرد سؤال کننده مزاح هم می کنند، تا دلخور نشود و به ایشان می فرمایند: عزیزم لطفا این درس را یک بار دیگر مطالعه کنید . درس مقام معظم رهبری حضور و غیاب هم دارد، تا کسی برای تفنن به کلاس نیاید و اگر مرتب شرکت نکنند، کارت ورود به جلسه آنها را تمدید نمی کنند . غالبا ایشان زودتر از موعد مقرر در کلاس درس حاضر می شوند و به همه سلام می کنند و یک احوال پرسی از کسانی که حضور دارند می کنند، بعد می نشینند و مشغول ذکر می شوند و تا شروع درس، فضای معنوی خاصی در جلسه حاکم می شود.
 
با اندکی تلخیص، به نقل از: نشریه مبلغان، فروردین 1383، شماره 52، ص100
 
امتیازدهی

اين اصطلاحات هر چه زيادتر شود، اگر با تهذيب و تقوى همراه نباشد، به ضرر دنيا و آخرت جامعه مسلمين تمام مى‏شود... علم توحيد هم اگر با صفاى نفس توأم نباشد، وبال خواهد بود.

اوقات شرعی