اللهم کن لولیک الحجة بن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا
يکشنبه ٢٢ تير ١٣٩٩

طلبه باید راه را با معرفت و علم و یقین انتخاب کند و با معرفت و علم و یقین هم آن را ادامه دهد.
 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 14460
 بازدید امروز : 40
 کل بازدید : 1444174
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
مراحل تدوین پایان نامه و رساله علمی در حوزه
مراحل تدوین پایان نامه و رساله علمی در حوزه
1 ـ ثبت نام
طلاب محترم واجد شرایط ذیل با در دست داشتن مدارک لازم، می توانند ضمن مراجعه به مدارج علمی، جهت تدوین رساله علمی و دریافت مدرک سطح سه یا چهار ثبت نام نمایند.
شرایط لازم:
الف ـ تکمیل دروس کتبی و شفاهی پایه 10 (با معدل 14 به بالا)
ب ـ تلبّس دائم به لباس مقدس روحانیت
ج ـ احراز صلاحیت های اخلاقی، سیاسی، اجتماعی و عقیدتی (توسط معاونت آمار و بررسی)
مدارک لازم:
» برگه ارزیابی تحصیلی جدید (مبنی بر اتمام دروس کتبی و شفاهی پایه 10 و تکمیل سطح سه) با مُهر و امضاء مسئول ارزیابی
» فتوکپی شناسنامه و کارت ملی
» کپی کارت معافیت تحصیلی تمدیدشده یا پایان خدمت
» دو قطعه عکس معمم جدید رنگی 4×3 (پشت نویسی شده: نام و نام خانوادگی و شماره پرونده مرکز مدیریت)
» تکمیل «فرم ثبت نام» و «فرم استعلام از معاونت آمار و بررسی»
» فارغ التحصیلان رشته های تخصصی: معرفی نامه و ریزنمرات دوره تخصصی از مرکز مربوطه
متقاضیان مدرک سطح چهار، علاوه بر داشتن مدرک سطح سه و ارائه موارد فوق، لازم است مصاحبه های درس خارج را بطور کامل انجام داده باشند و در ارزیابی آنان، چهار دوره فقه و چهار دوره اصول ثبت شده باشد. برای فارغ التحصیلان مراکز تخصصی، دو دوره مصاحبه فقه و دو دوره مصاحبه اصول کفایت می کند.
* ثبت نام به صورت حضوری انجام می شود و در دست داشتن تمامی مدارک لازم، هنگام ثبت نام الزامی است.
محل ثبت‌نام:
» طلاب مرکز مدیریت استان قم: طبقه اول ساختمان اداری دارالشفاء تلفن تماس: 4-7740971 داخلی 128(منظور، آن دسته از طلابی است که در قسمت بالای برگه ارزیابی، محل تحصیل آنان، حوزه علمیه قم یا یکی از مدارس استان قم ذکر شده باشد)
» طلاب شهرستانی: فاز 3 مجتمع شهید صدوقی (ساختمان معاونت آموزش حوزه های علمیه ـ طبقه همکف ـ اتاق 105 مدارج علمی)
-         تلفن تماس: 3-2922051 داخلی 2147
-         زمان ثبت‌نام:
o        شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7 الي 14
o        پنجشنبه از ساعت 7 الی 13
________________________________________
2 ـ پیشنهاد موضوع
پس از انجام ثبت نام، به منظور آشنایی متقاضیان با مراحل و نحوه تدوین رساله «کارگاه آموزش پایان نامه نویسی» برگزار می گردد. زمان و مکان برگزاری این کارگاه از طریق پیامک (SMS) به اطلاع متقاضیان رسانده می شود و در این کارگاه پس از آموزش های لازم، فرم انتخاب موضوع و فرم پیشنهاد اساتید راهنما و مشاور به طلاب شرکت کننده ارائه می شود. متقاضی از زمان دریافت این فرم ها 40 روز مهلت دارد آنها را تکمیل نموده و به مدارج علمی تحویل دهد، درغیر اینصورت ثبت نام وی کأن لم یکن تلقی می شود.
متقاضیان مجاز نیستند موضوعات اخذ شده توسط طلاب دیگر را پیشنهاد دهند و موضوع پیشنهادی آنان باید موضوعی غیر از این موضوعات باشد.
متقاضی باید موضوع یا موضوعات خود را صرفا در فرم مربوطه و با توجه به سطح (3 یا 4) و رشته مدنظر خود وارد نماید. متقاضی می تواند در فرم پیشنهاد موضوع، دو عنوان پیشنهاد دهد که عناوین پیشنهادی هردو باید در یک رشته باشد (مثلا هردو اصولی باشد یا فقهی یا حقوقی یا تفسیری و...). همچنین موضوع یا موضوعات باید بطور جامع و گویا و در کمتر از 10 کلمه و بصورت جمله خبری بیان شود.
متقاضیان محترم، موضوع یا موضوعات پیشنهادی خود را ابتدا با اساتید راهنما و مشاور مدنظر خود درمیان بگذارند و در صورت مساعدبودن نظر آنان، موضوعات را در فرم مربوطه ثبت کرده و به امضاء اساتید برسانند.
3 ـ پیشنهاد اساتید راهنما و مشاور
متقاضی همزمان با پیشنهاد موضوع، باید با توجه به موضوع رساله (فقهی، اصولی و...)، اساتید راهنما و مشاور متناسب با آن موضوع را نیز انتخاب و پس از تماس و اعلام آمادگی آنها، مشخصات آنان را در فرم پیشنهاد استاد راهنما یا مشاور ثبت و به مدارج علمی تحویل دهد.
پیشنهاد می شود اساتید راهنما و مشاور از لیست اساتید مصوّب انتخاب شود، چراکه سوابق و صلاحیت علمی این اساتید، قبلا توسط کمیته های تخصصی بررسی و مورد تایید قرار گرفته است. ولیکن متقاضیان مجازند اساتیدی خارج از این لیست را نیز پیشنهاد دهند که صلاحیت علمی آنان باید با ارائه مدارک و سوابق علمی (تدریس، پژوهش و...) به تایید کمیته های تخصصی برسد و این کار ممکن است زمان بیشتری را در روال بررسی پرونده به خود اختصاص دهد.
شرایط اساتید راهنما و مشاور:
اساتید راهنما و مشاور باید از میان اساتیدی انتخاب شوند که دارای مدرک سطح چهار حوزه یا دکترای دانشگاهی باشند و علاوه بر آشنایی با روش تحقیق، توانایی هدایت و راهنمایی در تدوین رساله، حداقل دارای يکي از شرايط ذیل نیز باشند:
الف) حداقل پنج سال سابقه تدريس در سطح سه متناسب با رشته مربوطه
ب) حداقل پنج‌ سال سابقه تحقيق در رشته مربوطه
ج) حداقل سه تأليف در رشته مربوطه
د) سابقه راهنمايی يا مشاور پايان نامه ‌در مراکز حوزوي يا دانشگاهی در رشته مربوطه
احراز شرايط فوق برعهده کميته هاي تخصصي می باشد.
ضمنا هر استاد راهنما نمی تواند در آن واحد، بیش از پنج رساله و هر استاد مشاور بیش از هفت رساله را بپذیرد.
وظایف استاد راهنما عبارت است از: راهنمایی و هدایت نویسنده در انتخاب موضوع، تهیه طرح رساله، معرفی منابع و مآخذ، ساختار و نظم منطقی رساله، شرکت در جلسه دفاعیه و راهنمایی مجدد نویسنده در صورت نیاز رساله به اصلاح بعد از جلسه دفاعیه.
وظایف استاد مشاور نیز عبارت است از: همکاری با استاد راهنما در موارد فوق.
کمیته های تخصصی، ساختار و شرح وظایف:
در رأس هرکدام از رشته های علمی، کمیته ای متشکل از پنج نفر از اساتید مبرّز آن رشته حضور دارند.
برخی وظایف این کمیته ها عبارت است از:
ـ بررسی موضوعات پیشنهادی متقاضیان از لحاظ تکراری بودن یا نبودن، تناسب موضوع با سطح مربوطه (3 یا 4)، قابلیت تدوین رساله و...
ـ بررسی صلاحیت علمی اساتید راهنما و مشاور پیشنهادی متقاضیان
ـ بررسی طرح رساله علمی تنظیم شده از سوی متقاضیان
در صورتی موضوعات یا اساتید پیشنهادی، مورد تصویب کمیته تخصصی مربوطه قرار نگیرد، به متقاضی مجددا مهلت 40 روزه ای برای پیشنهاد موضوع و اساتید جدید داده می شود. همچنین در صورت عدم تایید طرح رساله علمی، به متقاضی 90 روز مهلت داده می شود تا طرح خود را اصلاح و تحویل نماید.
________________________________________
4 ـ تهیه طرح رساله
نتیجه بررسی و نظر کمیته درخصوص تأیید یا رد موضوع و اساتید پیشنهادی توسط مدارج علمی به اطلاع نویسنده رسانده می شود. که در صورت تصویب موضوع و اساتید، متقاضی موظف است ظرف مدت 90 روز از تاریخ تصویب موضوع و ابلاغ آن از سوی مدارج علمی، «طرح رساله علمی» را با هدایت و راهنمایی اساتید راهنما و مشاور تکمیل و به مدارج علمی ارائه نماید.
پس از تایید اساتید راهنما و مشاور توسط کمیته تخصصی، نویسنده باید فرم های «قرارداد استاد راهنما» و «قرارداد استاد مشاور» را دریافت و پس از تکمیل توسط اساتید تأیید شده، به همراه طرح رساله علمی خود، به مدارج علمی ارائه دهد.
________________________________________
5 ـ تدوین رساله
پس از بررسی طرح رساله علمی از سوی کمیته مربوطه و تایید آن، عملا تدوین رساله علمی آغاز می شود. مهلت تدوين رساله، از زمان تصويب طرح برای رساله سطح 3،‌ حداقل 9 ماه و حداکثر 18 ماه و برای رساله سطح 4، حداقل يکسال و حداکثر 3 سال مي‌باشد و عدم ارائه رساله در فرصت مقرّر، به منزله انصراف تلقي مي‌گردد. در موارد استثنائي، حداکثر زمان تدوين رساله، با موافقت استاد راهنما و تصويب کميته تخصصی مربوطه، تا يکسال قابل تمديد خواهد بود.
* متقاضیان جهت استفاده از کتابخانه های عمومی و مراکز تحقیقاتی، علمی و پژوهشی، می توانند با مراجعه به مدارج علمی، معرفی نامه دریافت کنند.
متقاضیان موظفند هر پنج ماه یکبار، گزارشی از میزان پیشرفت رساله خود را در برگه «گزارش پیشرفت رساله علمی» ثبت نموده و پس از اخذ امضاء از اساتید راهنما و مشاور، به مدارج علمی تحویل دهند.
محتواي رساله بايد داراي ويژگی هاي زير باشد:
- رساله علمي بايد نتيجه تحقيق و ابتکار خود نويسنده باشد نه کار گروهي
- موضوع بحث بايد بصورت روشن، تقرير و تنقيح گردد
- اقوال و نظرات ديگران بايد گويا و روشن و حتي الامکان بدون واسطه بيان شود
- در تدوين رساله بايد انسجام کامل بين مطالب رعايت شود
ـ رساله مي‌تواند ترجمه آثار علمي باشد همراه با تبيين و تحليل و نقد متناسب از طرف مترجم
- در رساله سطح 4، علاوه بر ويژگي هاي مذکور، نقل و جمع اقوال صاحب نظران کافي نيست، بلکه بايد مشتمل بر رأي مختار نويسنده همراه با دليل و نقد اقوال مخالف باشد.
رساله پس از اتمام بايد به تأييد اساتيد راهنما و مشاور برسد و «فرم تأییدیه اساتید راهنما و مشاور جهت برگزاری جلسه دفاعیه» (که نشان دهنده آمادگي رساله براي دفاع مي‌باشد) توسط آنان امضاء و تحويل واحد رساله‌ها گردد.
________________________________________
6 ـ جلسه دفاعیه
رساله تدوین شده، جهت تعیین داوری به کمیته تخصصی مربوطه ارسال می شود و پس از بررسی رساله توسط داور تعیین شده، در صورت مثبت بودن نظر داور نسبت به رساله، ضمن هماهنگی با اساتید راهنما، مشاور، داور و نویسنده، زمان بندی جهت تشکیل جلسه دفاعیه توسط واحد رساله های علمی انجام می گیرد.
بررسي نهايي رساله در جلسه دفاعيه و توسط هيأت داوران متشکل از: اساتید راهنما، مشاور و داور صورت مي گيرد. نماينده مديريت مدارک علمي نیز به عنوان دبیر در جلسه حضور می یابد.
تذکر:
طلابی که درحین تدوین رساله سطح 3 می باشند، لازم است حداقل در دو جلسه دفاعیه برگزارشده مربوط به دیگران شرکت نموده و از دبیر علمی حاضر در جلسه تأییدیه دریافت نمایند. این تعداد برای سطح 4، حداقل یک جلسه می باشد.
فرايند برگزاري جلسه دفاعيه بدین صورت مي باشد که ابتدا نويسنده رساله، پيرامون مطالب مطروحه در رساله خود گزارشی ارائه مي دهد، سپس داور یا داوران به اظهارنظر در مورد رساله می پردازند، پس از آن نويسنده و اساتید راهنما و مشاور، از مطالب مطروحه در رساله دفاع مي کنند. در پایان هيأت داوران (اساتید راهنما، مشاور و داور)، هرکدام نمره ای را به رساله اختصاص می دهند که نمره نهایی از میانگین نمرات اعطایی آنان بدست می آید.
در صورتي که هيأت داوران، اعطاء نمره قبولی را منوط به انجام اصلاحاتی در رساله بدانند، نویسنده موظف است اصلاحات مورد نظر را با هدایت و راهنمایی اساتید راهنما و مشاور در رساله اعمال نموده و پس از کسب تاییدیه و امضاء آنان، جهت تأييد هيأت داوران به مدارج علمی تحویل دهد.
درخصوص رساله های سطح چهار، درصورت تشخیص هیأت داوران، جلسه پیش دفاع تشکیل می شود.
نمره بدست آمده از جلسه دفاعیه جهت ثبت در مدرک، باید تبدیل به درجه شود، بدین صورت:
الف) نمره 18 و بالاتر = عالي
ب) نمره 16 تا 99/17 = خوب
ج) نمره 14 تا 99/15 = قبول
د) نمره کمتر از 14 = مردود
پس از قبولی در جلسه دفاعیه، نویسنده موظف است موارد ذیل را تهیه و به واحد رساله های علمی تحویل دهد:
1) دو نسخه از رساله (با آخرین اصلاحات) صحافی شده با جلد گالینگور (سطح 3 با جلد سبزرنگ و سطح 4 با جلد آبی رنگ)
2) چکیده رساله علمی (در یک برگه و براساس دستورالعمل مربوط به آن)
3) یک مقاله علمی از رساله درحد 10 الی 15 صفحه (براساس دستورالعمل مربوط به آن)
4) یک حلقه DVD حاوی: نسخه تایپی رساله، چکیده رساله و مقاله علمی تهیه شده
در صورت کسب درجه مردودی در جلسه دفاعیه، نویسنده می تواند همان موضوع یا موضوع دیگری را مجددا به کمیته تخصصی مربوطه پیشنهاد دهد. ادامه کار بر روی همان موضوع قبلی و تکمیل آن یا تدوین رساله با موضوعی جدید، بستگی به نظر کمیته تخصصی دارد.
________________________________________
7 ـ صدور مدرک
پس از کسب نمره قبولی در جلسه دفاع و ارائه دو نسخه از رساله صحافی شده و DVD آن، پرونده متقاضی جهت صدور مدرک به واحد مربوطه ارجاع داده می شود.
مدارک سطح یک تا چهار حوزه براساس مصوبه 313 شورای عالی حوزه های علمیه صادر می شود و براساس «مصوبه 368 شورای عالی انقلاب فرهنگی»، از کلیه مزایای علمی و استخدامی دوره های همتراز دانشگاهی برخوردار می باشد به این شرح: سطح یک (کاردانی)، سطح دو (کارشناسی)، سطح سه (کارشناسی ارشد) و سطح چهار (دکتری).
این مدارک با امضاء مدیر محترم حوزه های علمیه و معاونت محترم آموزش رسمیت می یابد.
در مدارک سطح سه و چهار علاوه بر مشخصات فردی متقاضی، چند گزینه دیگر نیز ثبت می شود:
1) تاریخ اتمام دروس، رشته تحصیلی و معدل کل (این سه گزینه از برگه ارزیابی فرد استخراج می شود و در قسمت رشته تحصیلی، برای دانش آموختگان مراکز تخصّصي، نام رشته تخصّصي مربوطه و برای سایرین، فقه و اصول درج مي شود)
2) درجه کسب شده در جلسه دفاعیه (عالی، خوب یا قبولی)
تذکر:
متقاضیان محترم، موظفند در هر مرحله ای از تدوین رساله بخصوص تا قبل از صدور مدرک، هرگونه تغییری در برگه ارزیابی تحصیلی (شامل: معدل، تاریخ اتمام سطح، رشته تحصیلی و...) و نیز تغییرات اعمال شده در شناسنامه خود را در اولین فرصت به مدارج علمی اطلاع دهند در غیر این صورت، مدرک براساس اطلاعات موجود در پرونده صادر می شود.
______________
آدرس الکترونیکی مدارج علمی: madarej@hemail.ir
شماره پیامک اختصاصی مدارج علمی: 30007957950136
آدرس پستی مدارج علمی:
- طلاب مرکز مدیریت استان قم: قم ـ ساختمان اداری دارالشفاء ـ طبقه اول
- طلاب شهرستانی: قم ـ انتهای 45 متری شهید صدوقی ـ خیابان 20 متری حضرت ابوالفضل(ع) ـ فاز 3 مجتمع شهید صدوقی ـ طبقه همکف
شماره تلفن های تماس:
- طلاب مرکز مدیریت استان قم: 7740971
- طلاب شهرستانی:
» دفتر مدیریت مدارج علمی: 2926462
» واحد ثبت نام سطح 3 و 4: 2922051 (داخلی 2147)
» پاسخ به مراجعات سطح 3 و 4: 2940129
» واحد رساله های علمی (دفاعیه): 2940105
جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تغییرات احتمالی به سایت معاونت آموزش، بخش مدیریت مدارج علمی مراجعه نمایید.
http://www.howzehqom.com
امتیازدهی

اين اصطلاحات هر چه زيادتر شود، اگر با تهذيب و تقوى همراه نباشد، به ضرر دنيا و آخرت جامعه مسلمين تمام مى‏شود... علم توحيد هم اگر با صفاى نفس توأم نباشد، وبال خواهد بود.

اوقات شرعی